KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

MANİDAR BİR RÜYA, HAKİKATLI BİR DÜSTUR

Yorum bırakın

MANİDAR BİR RÜYA, HAKİKATLI BİR DÜSTUR

Manidar bir rüyamda diyordum:

“Fikriyatını (genel çerçevede) tasvip etmediğim birinin doğru dediğine doğru demek üstüme borçtur vallahi!

Fikriyatına (yine genel çerçevede) taraftar olduğum birinin yanlış dediğine de yanlış demek yine üstüme borçtur vallahi!”

Biz fikirleri değerlendiririz, şahısları değil.. Ve o fikirleri de komple paket halinde değil, süzgeçten geçirerek doğru ve yanlış kısımlarını ayırarak kısmen kabul, kısmen red ederiz ve kendi kanaatimizi ifade ederiz..

Şahısların güzel sıfat, söz ve fikirlerine dost olup muhabbet ederiz. Velev ki bu insan ateist olsa.. Veya ehl-i sünnet çizgisinde olmasa..Hiç önemli değildir bu noktada ve olmamalıdır..

Bunun tam tersi de aynen geçerlidir.. Şahısların çirkin ve tasvip edilmeyecek söz, fikir ve sıfatlarını kabul etmeyiz.. Velev ki bu insan çok dindar ve ehl-i sünnet bir hoca veya alim olarak biliniyor olsa da..

Bu nedenle ehl-i sünnet olduklarını ifade eden bazı hocalarda bulunan ve üslup, usul ve içerik olarak kabul etmediğimiz bir çok noktaları reddediyor, kabul etmiyoruz.

Ehl-i sünnet çizgisinde olmadığı ifade edilen birininse, eğer gerek usul, üslup ve gerek içerik (bunlar içinde bir çok tasvip etmediğimiz hususlar da olabilir elbette) olarak ortaya koyduğu çok sayıdaki doğru yaklaşım ve akılcı üslub ve fikirleri öne çıkaran mantıkî olarak takdim eden bir tarzı varsa bunu kabul ediyor ve bu sıfatına muhabbet ediyoruz ve bu tarza karşı dostane bir diyalog içinde olunması gerekliliğine inanıyoruz.

 

Reklamlar

Yazar: Ediz Sözüer

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur. Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır. “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak kitap çalışmasıdır. Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti. Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü. Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı'nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında "Altın Kalem Yazarlık Ödülü"ne layık görüldü. Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir. (Muvafakatnameye ana sayfadaki "Telif Hakkı Bildirisi" isimli menüden ulaşabilirsiniz) Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur: “Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.