KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri


Yorum bırakın

Hakikatin Bilinemez Olduğu Bir Kâinat Tasavvuru Kabul Edilemezdir

Hakikatin Bilinemez Olduğu Bir Kâinat Tasavvuru Kabul Edilemezdir

Yazımızda ideal ve makbul bir imanın temel taşı niteliğinde, kıymeti çok büyük ve önemli meseleler üzerinde duracağız. Öncelikle hakikatin bilinemez olduğu bir kâinat tasavvurunun bir mümin için kesin olarak kabul edilemez olduğunu ortaya koyacağız. Daha sonra bu meselenin ayrılmaz bir diğer parçası olan ve Risale-i Nur’da ehemmiyetle vurgulanan “imanın kayyum (yani sabite) olup, delillerin yalnız yardımcı unsurlar olduğu” meselesini ve nasıl anlaşılması gerektiğini çözümleyeceğiz.

Bu meseleyi âleminde tam halletmek ve Risale-i Nur’da geçen bu çok önemli konuyu hiç olmadığı kadar açık bir netlikte kavramak arzu eden kardeşlerimizin yazımızın tamamını hiç atlamadan ve sindirerek, üzerinde incelikle düşünerek okumalarını önemle rica ediyoruz. Bu yazıya ayıracağınız (elde edeceğiniz neticeye kıyasen) kısa sayılabilecek bir zaman ve ciddî fikrî eforun, ebedî hayatta paha biçilmez bir ebedî hazine olarak karşınıza çıkabileceğini düşünüp ona göre okumalı. Şimdi başlıyoruz.

Okumaya devam et

Reklamlar


1 Yorum

Dinî Cemaatler, Eserler ve Âlimlerin Gerekliliği ve Güzelliği: İslamiyet Tek Başına Yaşanan Bir Din Değildir! (Yeni Versiyon)

Dinî Cemaatler, Eserler ve Âlimlerin Gerekliliği ve Güzelliği: İslamiyet Tek Başına Yaşanan Bir Din Değildir! (Yeni Versiyon)

İngilizce Versiyon İçin Buraya Tıklayın

Yazımızda İslâmî eserlerin okunmasının ve dinî sohbet ve cemaatlere iştirak etmenin gereklilikleri ve güzellikleri, en akılcı ve makul düzeyde ve kalbin derinliğinden samimiyetle kopup gelen duygulu, çarpıcı ve etkileyici tespitler eşliğinde incelenmiştir.

(Çok önemli ve güncel bir konu hakkındaki bu yazımıza her kesimden inanan kardeşlerimizin gereken ilgiyi göstermelerini ve etraflarındaki insanlara sosyal sorumluluk ve doğru bilgilendirme adına ulaştırmalarını arzu ve tavsiye ediyoruz)

Ele alınan konuların ve tespitlerin her kesimden inananı ilgilendiren çerçevesi, bu yazı içeriğini bu günlerde paylaşmamızı özellikle zorunlu ve lüzumlu kılmıştır. Çünkü şu günlerde “aslı ve esası doğru, gerekli ve güzel olan anlamlı bir inanan birlikteliği”ni ifade eden “cemaat” kavramının kötü maksatlara alet edilmesinden ve nefret verici ve kabul edilemez bir terör saldırısına hain bir maske olarak kullanılmasından kaynaklanan yanlış bir yaklaşımla (cemaatlerin her çeşidine karşı olmak ve yanlış, zararlı ve gereksiz görmek ile) karşı karşıya bırakılmış bulunuyoruz.

Okumaya devam et


Yorum bırakın

Approach to the Laws of Nature

Approach to the Laws of Nature

Click Here for Turkish Versiyon

This article text is part of our book: “Academic Proof of the Creator Visual/Interactive Book (New Perspectives from the Treatise of Nature)” Click Here for Book Page

For English Section Main Page Click Here (Other Articles, Utterly Different Experience Visual/Interactive Books and Training Program Presentations)

This article is very important for “Scientific Approaches and Studies Which Search for Evidences for Acceptance of Existence of A Creator.”

In a world where some world-famous physicists try to explain the origins of the universe through laws and theories, the rotten atheism trap will be deciphered by clarifying the laws of nature in the clearest way and academic analyses. I will clearly and certainly be proved that the evolution cannot be an alternative to creation. This study will also contribute to the creation of a scientific model, interpretation and accepted scientific approaches that will be an alternative to the other scientific approaches about the existence of the creator.

Okumaya devam et


Yorum bırakın

Important Points on Evolution, Atheism and Creation

Important Points on Evolution, Atheism and Creation

Click Here for Turkish Versiyon

This article text is part of our book: “Academic Proof of the Creator Visual/Interactive Book (New Perspectives from the Treatise of Nature)Click Here for Book Page

For English Section Main Page Click Here (Other Articles, Utterly Different Experience Visual/Interactive Books and Training Program Presentations)

To prevent misunderstandings, we want to point out at first that the emphasis in this section is that even if evolution is a reality, it will not abolish the need of a creator, it will not be an alternative to creation and, evolution is nothing more than an explanation of operation mechanism.

In our article, the first sentences which could be misunderstood were clarified so as not to leave any blurred parts in the next sentences. Our reasons for not accepting an evolutionary approach that does not reject the Creator and even seeing it away from the scientific nature are explained in detail in our source book “The Nature Epistle Initiatives”, given at the end of the article.

Evolution is an alternative theory (which has characteristics of fiction and which resembles a science fiction story rather than a scientific theory) for “coming into existence and functioning of living beings”. The mechanism itself, this or that, is a variable independent of the fact whether there is a creator of the living beings or not, whether they come into being coincidentally. In other words, even if an evolutionary mechanism was working in the emergence of the living creatures, this would not necessarily eliminate the need for a Creator. (We would like to state that this phrase, which was said for examination and analysis purposes, should not be understood as a judgement.) Okumaya devam et


1 Yorum

The Necessity and Beauty of Religious Communities, Books and Scholars: Islam is not a religion that can be lived on its own!

The Necessity and Beauty of Religious Communities, Books and Scholars: Islam is not a religion that can be lived on its own!

This article is the epilogue of our book “A Journey of Discovery for an Extraordinary Treasure: Risale-i Nur (The Treatise of Light) Training Program”

Click Here for Turkish Versiyon

For English Section Main Page Click Here (Other Articles, Utterly Different Experience Visual/Interactive Books and Training Program Presentations)

Okumaya devam et


Yorum bırakın

Spiritual/Immaterial Medresetüzzehra (An Project of Open University and Social Transformation)

Spiritual/Immaterial Medresetüzzehra (An Project of Open University and Social Transformation)

Click Here for Turkish Versiyon

For English Section Main Page Click Here (Other Articles, Utterly Different Experience Visual/Interactive Books and Training Program Presentations)

Bediüzzaman was placing more importance and giving priority to education and enlightenment of each member of the society one by one. Even at the beginning of the century, he was saying this:

The heart disease of the nation is related to the weakness of the religion. It can get healthy again with its support.”[1] These statements clearly were inspired by the following Hadith: “Watch out! There is such an important piece of meat in the body that, if it works properly, the whole body will be in good condition, if it fails, the whole body is disrupted. Be careful! This part is the heart. “[2]

Okumaya devam et


Yorum bırakın

Evaluation of the Educational Approach and the Philosophy of Science of Medresetüzzehra

Evaluation of the Educational Approach and the Philosophy of Science of Medresetüzzehra

Click Here for Turkish Versiyon

This article text is some parts of our book: “Academic Proof of the Creator Visual/Interactive Book (New Perspectives from the Treatise of Nature)” Click Here for Book Page

For English Section Main Page Click Here (Other Articles, Utterly Different Experience Visual/Interactive Books and Training Program Presentations)

In this presentation, we would like to share with you our striking analysis which has the characteristics of the precursory and the intellectual basis of an utterly different approach of education and science and the Civilization of Quran which will give fresh new hope to humanity. We will also present some of our findings as to how  to introduce an educational approach which accepts the existence of a Creator, by contributing to the formation of the philosophy of science for  “Medresetüzzehra Education Approach”, which is the special name given by Bediüzzaman Said Nursi, at the beginning of last century,  for a project of innovational educational program: teaching of rational and religious sciences together, their reconciliation and integration as well as our views on the production of scientific models, interpretations and approaches that can be accepted as alternatives to the existing scientific approaches.

Okumaya devam et