KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

Tahdis-i Nimet Olarak Dile Getirmek Arzu Ettiğimiz İlave Bir Tevafuk

Yorum bırakın

Tahdis-i Nimet Olarak Dile Getirmek Arzu Ettiğimiz İlave Bir Tevafuk

Tahdis-i nimet: Nimete hamd ki, ilahî bir emirdir. Hele böyle en ehemmiyetli iman hizmetine dair kanaat veren tevafukları zikretmek hem bir gereklilik, hem de istifade edeceklerin hukukları noktasında bir manevî sorumluluktur.

Şimdi bahsedeceğimiz ilave tevafuktan önce vücuda gelmiş ve Risale-i Nur çalışmalarımızın ve eğitim programımızın makbuliyet işaretleri olduklarına bize ciddî kanaat veren bazı sırlı tevafukları önceden paylaşmıştık. Buna dair parçayı da bu son tevafuğun altına ekliyoruz.

En son tevafuk şudur ki: Biz basit hatta perişan biriyiz fakat şu çalışmaların makbuliyetine son bir işaret daha fark ettik ve pes doğrusu dedik. Şöyle ki, önceden paylaştıklarımıza ilaveten hiç akla gelmeyen tevafuk şudur:

Eğitim programı başlamadan önce, ayrıca ve önceden sunulmuş olan 7 adet Tabiat Risalesi Açılımları seminerleri adedi hariç tutulmak şartıyla, Keşif Yolculukları dersleri en son 26.ders olan Kader Risalesi ile final dersi sunulmuştu. Buna 7 adet Tabiat Risalesi Açılımları seminerleri ilave edildiğinde eğitim programımız, 33 adet ders oluyordu. (Tabiat Risalesi Açılımları seminerleri de eğitim programının içine dahildir ve en önemli kısmıdır.)

Şimdi ise, 7 adet eğitim programı ek bölümüyle birlikte, 26+7=33 adedine başka bir açıdan yine tevafuk etti ve elimizde sunulacak ne varsa hepsini sunduk ve sunum içerikleri de çok yoğundu. Hiç böyle bir aded aklımızda da değildi. Yani zorlasanız bile belki denk düşmeyecek bir şeydi ama böyle denk gelmesi bunun makbuliyet alameti olan bir tevafuk olduğuna ve işlerimizde tesadüfün yeri olmadığına ve hiç layık olmadığımız halde kastî bir surette ikram ve inayet altında istihdam ettirilip hizmette çalıştırıldığımıza kuvvetli ve sağlam bir kanaat veriyor.

Sırlı ve Makbuliyet İşareti Olduğuna Kanaat Ettiğimiz Bazı Tevafuklar

Çok enteresan ve inşallah Risale-i Nur çalışmalarımızın makbuliyetine bir alamet olduğunu düşündüğümüz ve bir kısmını oldukça gecikmeli olarak çok sonradan fark ettiğimiz çok sayıda tevafuk mevcut. Zaten bu çalışmaların vücuda geliş şekli de başlıbaşına bir inayet ve ikram.

Şimdi son olarak fark ettiğim tevafuk: Keşif Yolculukları derslerinin Peygamberlik hakikatine dair olan dersi:19. ders olduğu. Malum peygamberimizden bahseden Risale de 19. Mektup. Bizim kastımız olmadan öylece yerini almış.

Hem tüm eğitim programı mübarek adet olan toplam 33 derste nihayete erdi.

Hem en evvel sunulan Tabiat Risalesi Açılımları seminer videoları küçük videolara bölündüğü ve adede dahil olmayan veya sonradan eklenen videolar olmasaydı tevafuk adedi tutmayacak olduğu düşünüldüğünde açık ve gaybî bir kasıt göze çarpıyor. Küçük videolar 25 adet, Tabiat Risalesi Açılımları seminer videoları 6 adet, bu seminerler bittikten sonra yapılan giriş semineri ve ilk seminerin sonradan sunulan geniş versiyonu birer adet. 25+6=31+2=33 adet.

26.Söz Kader Risalesi izahı olan bölüm 25. ve 26. derslerde sunuldu.

10.Söz Haşir Risalesi izahı olan bölüm ise beş derste sunuldu ve küçük videolara bölündü. Küçük videoların adedi tam 33 adet.

33 adet derste sunulan ders videoları küçük videolara bölünerek yüklendi. Eğitim Programı İkinci Bölüm: 8+11+4+33+7+1=64 (33 adet Tabiat Risalesi Açılımlarını ekleyince 63+33=97 adet oluyor.) Ek bölüm mahiyetindeki program finali çıksa, 96 adet.

Birinci Bölüm: 9+3+11+8+7=38 adet video var. Ek bölüm mahiyetindeki takdim kısmı dahil edilmese, 37 adet.

96+37=133 adet. (tekrar olan Tabiat Risalesi Açılımları giriş bölümü hariç bırakılsa, 132 adet olur. 33 adedinin dört katı 33*4=132)

668 sayfalık kitabımızın sayfa numarasına dahil edilmeyen 5 sayfayı dahil ettiğimizde sayfa sayısı: 693 (33 adedinin 21 katı)

Buna ilave olarak şöyle manidar bir tevafuk daha var: Kitabımız iki ana bölüme ayrılmış. İlk bölüm 5 adet keşiften ve ikinci bölüm 6 adet hakikatten oluşuyor ve toplam 11 bölümdür. İmanın altı esası ile İslam’ın 5 şartı, İslam’ın hakikatini ifade eder. Kitabımızın bölümlerinin de aynı bu şekilde olması güzel bir tevafuk olmuştur.

Yazar: Ediz Sözüer

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur. Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır. “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak kitap çalışmasıdır. Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti. Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü. Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı'nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında "Altın Kalem Yazarlık Ödülü"ne layık görüldü. Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir. (Muvafakatnameye ana sayfadaki "Telif Hakkı Bildirisi" isimli menüden ulaşabilirsiniz) Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur: “Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.