KEŞİF YOLCULUKLARI: Farklı Mana Açılımlarıyla, İzahlı ve Görsel Destekli Risale-i Nur Eğitim Programı

Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı'nın Bilim Felsefesini Oluşturmaya Katkıda Bulunmayı Hedefleyen Akademik Eğitim Faaliyetleri

59. VEFAT YILDÖNÜMÜ BEDİÜZZAMAN SEMİNERİ

Leave a comment

59. VEFAT YILDÖNÜMÜ BEDİÜZZAMAN SEMİNERİ

23 Mart 2019 14.00-15.30 Cumartesi / Regnum Sky Tower / Sky Ofis Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 57 (T katı) Çukurambar/ANKARA

Her Yerde Bulamayacağınız Bilgiler Işığında Bambaşka ve Şiir Tadında Bir Sunum

Hayranlık Uyandıran Bir Dehanın Şaşırtıcı ve Sıradışı Hikayesi: Bediüzzaman Said Nursi’nin Hayatı ve Risale-i Nur

Manevî Bir Okulun İhtişamlı Faaliyeti

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Ek Bölümler-1

Ön Bilgilendirme: 26 adet Keşif Yolculukları dersleri ve 7 adet Tabiat Risalesi Açılımları ile beraber toplam 33 adet derste tamamlananan eğitim programımızın ek bölümlerini sunmaya başlıyoruz. Bu ek bölümlerde sunmayı planladığımız bölümler başlıkları şöyledir:

Bediüzzaman Said Nursî’nin Hayatı ve Risale-i Nur, Risale-i Nur’u İnsanlığa Mal Etme Çabası: İzah Çalışmaları, Risale-i Nur’un Sadeleştirilmesi Neden Uygun Bir Yöntem Olarak Görülmemiş ve Tercih Edilmemiştir, Âyet-ül Kübra Risalesi’nin 2.Makam’ının 1.Basamağının izahı olan “Dünyayı Anlamlandırma Çabası ve İhtişamlı Gökler” isimli bölüm, Ayasofya’nın Bilinmeyen Büyük Önemi ve Bağımsız Türkiye, Meşru Demokrasi Ruhu Şeriattandır; Hayatı da Ondandır.

Program Takdimi:

Gerek Risale-i Nur’a gönül vermiş düzenli okuyucularına, gerek Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, bu çok özel seminer programını hararetle tavsiye ediyor ve önemli bir kaynak çalışma olarak takdim ediyoruz.

Bu özel program, hem ahirzaman insanı olan bizleri, varlığından ve mahiyetlerinden haberdar olmamız gereken en önemli şahsiyetlerle ve hakikat rehberi eserlerle tanıştıracak; hem de cennetin manevî zevkini bu dünyada tattıran ve “Risale-i Nur Dershanesi” denilen, eşine rastlanmaz bir manevî âleme elimizden tutup götürecek bir yol arkadaşı ve kuvvetli bir hizmet aracı olacak.

Programın kısa versiyon metinleri, “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı” isimli kitap çalışmamızın sonuna eklenen bir bölümdür.

Bu çalışmanın genişletilmiş özel versiyonunda bulunan ilave metinler, sadece burada sunulacaktır. (Bunun dışında internete özel olarak yayınlanan programla aynı isme sahip küçük kitap da aynı genişletilmiş içeriktedir.)

Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatının anlaşılır, akıcı ve şiir tadında bir üslubla ve farklı bir tarzda yeniden kaleme alındığı bu programa katılanlar, eserleri dünyayı dolaşan bu büyük insan ve davası hakkında çok ciddî bilgi sahibi olacaklar. Bu program, ayıracağınız sınırlı zamandan çok daha fazlasını vaad eden zengin ve orijinal içeriği ile sizi bambaşka bir dünyanın içinde hayalen gezdirecek.

Yaşantısıyla hayranlık uyandıran bir dehanın şaşırtıcı ve sıradışı hikayesini, farklı kaynaklardan bir araya getirilen ve her yerde bulamayacağınız bilgiler ışığında dinleyeceksiniz.

Toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşüme ciddî katkılar sağlama kabiliyetinde olan ve maddeten vücut bulmamış manevî bir okulun ihtişamlı faaliyetiyle; “Manevî Medresetüzzehra”yla tanışacaksınız.

Risale-i Nur eserlerinin hangi elverişsiz şartlar içinde, tarihte eşine rastlanmamış bir eğitim seferberliğiyle, her kesimden insanı nasıl karşı koyulmaz, büyüleyici etkisi altına aldığını ve okuyucularını yeni baştan inşa eden, kendisini bir ömür boyu okutan ve insan eliyle yazılmış kitaplar arasında tarihin emsalini kaydetmediği bir toplumsal vakıa ve hakikat rehberi olarak ilim ve irfan sahasına atıldığını öğrenecek ve büyük bir heyecan ve hayret duyguları içinde kalacaksınız.

Ayrıca, bu özel programda, Bediüzzaman’ın siyasete ve hükümet icraatlerine temas eden fikirlerinin ve M.Kemal hakkındaki kanaatlerinin çok farklı bir yaklaşımla ve entellektüel bir bakış açısıyla ele alındığı zengin bir içerik bulacaksınız.

Program Tarih, Saat ve Yer Bilgisi:

Programımız, kadın ve erkek ayrı olacak şekilde belirlenen oturum düzenine ve ders ciddiyetine riayet etmek şartıyla herkese açıktır. Zamanında gelinmesini ve çocuk getirilmemesi rica edilmektedir. Eğer ihtiyaç olursa tam karşıdaki hastane binasının mescidi kulanılabilir.

Konuşmacı: Ediz SÖZÜER

Tarih/Saat: 23 Mart 2019 14.00-15.30 Cumartesi  

Adres: Regnum Sky Tower / Sky Ofis Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 57 (T katı) Çukurambar/ANKARA

(T Katı Toplantı katıdır. Asansörde “T”ye basarak çıkıyorsunuz.)

İletişim: edizsozuer@gmail.com / 0 (505) 506 76 61 (Ediz SÖZÜER)

Programımıza Gelmek Arzu Edenlere Ek Bilgilendirmeler:

Mekan ulaşımı çok rahat bir yerdedir. Özel 100.Yıl Hastanesi karşısındadır. Otopark girişi açıktır. Rahatça park edebilirsiniz.

Program saatinden bir parça erken gelirseniz müzikli ve animasyonlu tanıtım videolarımızı izleme fırsatı bulabilirsiniz. Regnum Sky Tower binasından içeri girdiğinizde sizi karşılayan resepsiyon görevlisine kimliğinizi verip, turnikelerden geçmeyi sağlayan misafir giriş kartını alacaksınız.

Asansörde toplantı katı olan “T”ye basarak Sky Ofis bölümüne geldiğinizde sağa dönün. Koridorun sonunda ve tam karşınızdaki “Uranüs Toplantı Salonu”nda sizleri bekliyor olacağız inşallah.

Author: Ediz Sözüer

Ediz SÖZÜER 1974, Ankara doğumludur. Gelir İdaresi’nde Gelir Uzmanı olarak görev yapmaktadır. “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur Eğitim Programı”, yazarın ilk etapta internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanarak daha sonra basılmış ve tüm çalışmalarının üzerine bina edildiği temel ve kaynak kitap çalışmasıdır. Deneme mahiyetinde kaleme aldığı Risale-i Nur izah metinleri ve Risalehaber sitesinde makale yazmakla başlayan yolculuğu, Risale Akademi’de sunulmaya başlanan görsel destekli ve akademik temelli “Tabiat Risalesi Açılımları Seminerleri”yle devam etti. Manevî bir ilim hazinesi olan Risale-i Nur eserleri içindeki Kur’ânî hakikatlerin insanlığa mal edilmesinde ve toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşümün gerçekleşmesinde önemli bir katkıda bulunma kabiliyetinin bulunduğuna inandığı kitap çalışmasını, hep bir proje kıymetinde gördü. Tamamlanan kitap çalışmasını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bu çalışmanın üzerine bina edilerek hazırlanmış ve “görsel bir kitap” mahiyetindeki “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”nı iki haftada bir sürekli bir program olarak vermeye başladı. Ayrıca zaman zaman akademik eğitim faaliyetlerinde de “Medresetüzzehra Eğitim Yaklaşımı” ve “Risale-i Nur İzah Çalışmaları” hakkında sunumlar gerçekleştirdi. 2018 yılında ise Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı'nın temel/kaynak kitap çalışması, din araştırma dalında "Altın Kalem Yazarlık Ödülü"ne layık görüldü. Kitap çalışması ve eğitim programının yazılı ve görsel tüm içerikleri, notere onaylatılmış muvafakatname ile her türlü serbest kullanım, basım ve yayım hakkı tanınmasıyla; başta Risale-i Nur’a, Kur’ân’a ve İslam’a gönül vermiş herkese ve tüm insanlığa mal edilmiştir. (Muvafakatnameye ana sayfadaki "Telif Hakkı Bildirisi" isimli menüden ulaşabilirsiniz) Bu çalışmalardan haberi olanlardan ciddiyetle istediği ve Risale-i Nur’a gönül vermiş insanlara samimiyetle ifade ettiği şudur: “Kıymetsiz ve önemsiz şahsıma değil, bu çalışmalar vesilesiyle Allah’ın bir nimeti olarak harika bir şekilde ortaya çıkan hakikatlere önem veriniz ve onlara sahip çıkınız. Sizden tek istediğim budur.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.